Blog post

Nebojte se nového informačního systému

26. 2. 2019Jan Líbal

„Potřebujeme nový informační systém“. Touto větou začíná většina projektů, jež mají za cíl implementovat nový ERP systém. Důvody, které vedou k tomuto rozhodnutí, většinou souvisí s vnitřní efektivitou celého podniku. Daná společnost jednoduše zjistí, že stávající systém, který byl implementován před několika lety, již nedostačuje jejím požadavkům a není v něm možno zpracovávat další a rozrůstající se agendu rostoucí firmy. Vždyť výrazný růst a expanze společnosti je to, co by měl každý ERP systém podporovat. Mnohdy je tomu naopak a stávající systém dalšímu rozvoji brání.

Poznáte to jednoduše např. tak, že i přesto, že používáte nějaký ten ERP systém, se ve vaší firmě začne množit větší množství Excelových tabulek či dalších podpůrných evidencí. Ty se po čase začnou rozcházet ve verzích, které jednotliví kolegové ve firmě používají. Excel je sice mocný nástroj ale také zlý pán.

Pokud je tomu tak, zapomeňte na větu: „ Informační systém nám vyhovuje“, bohužel tomu tak není – stávající IS totiž nevyhovuje vaší společnosti a co víc – dost pravděpodobně brzdí její rozvoj. V ten okamžik je na čase oslovit dodavatele ERP systému.

Velmi často společnosti podléhají iluzi, že informační systém vyhovuje tehdy, když nezpůsobuje žádné potíže a uživatelé s ním umí pracovat. ERP systém má být silným pomocníkem pro celou firmou, ne jen tichým a nevýrazným kolegou.

Vězte, že ať už se jedná o specifické potřeby v oblasti výrobního procesu, obchodu či speciálních řešení, které firma využívá. Kvalitní ERP systém se vám přizpůsobí a přinese i něco nového na co jste ani při definici požadavků nepomysleli. Například v podobě skvělých reportů, workflow, se kterým vám nic neunikne, nebo přístupu ke svým datům odkudkoliv.

A co uživatelé?

Skvělý systém nenechá na holičkách ani své uživatele. Ty skutečně rozsáhlé a komplexní systémy mají jednu nevýhodu. Jejich uživatelské rozhraní je často těžkopádné a složité, protože musí svou robustností obsáhnout všechny možné varianty v dané oblasti. Zkušený dodavatel kvalitního systému si i s tímto dokáže velmi elegantně poradit a ovládání vám ušít „na míru“.

Nebojte se přizpůsobení

Za posledních 5 let se Informační systémy velice posunuli z hlediska možností přizpůsobení a tzv. User experience (UX). Výrobci ERP systémů vyvinuli pro svá řešení takové nástroje, které implementátorům ale i samotným uživatelům umožní jednoduše systém přizpůsobit svým zvyklostem a to bez výrazných finančních investic, které byly mnohdy až “nekonečně“ vysoké. To už dávno není pravda a skutečně dobrý systém se vám přizpůsobí až nečekaně lehce.

Samozřejmě, že implementace nového ERP systému přinese i svou daň v podobě dočasného snížení komfortu chodu firmy. Důležité ale je, že otevírá dveře k dalším možnostem, růstu a efektivitě celé vaší společnosti. A pokud máte k ruce zkušeného a znalého implementátora, je téměř jisté, že vám nový ERP systém přinese mnohem víc, než si nyní dovedete představit.

Chcete vědět, jaké další možnosti nabízí HELIOS Orange?

https://www.tpa-group.cz/cs/sluzby/informacni-systemy/

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek