Blog post

12. ročník konference Energy Tomorrow.

14. 6. 2023Ludmila Benešová

Dne 14. června uspořádala skupina TPA Group v Palais Niederösterreich již 12. ročník konference Energy Tomorrow.

Letošním tématem byly obnovitelné zdroje energie a otázky klimatu.

Program:  https://www.energy-tomorrow.eu/en/program-energy-tomorrow/

Video záznam máte k dispozici zde:  https://www.energy-tomorrow.eu/en/energy-news/live-stream-of-energy-tomorrow/

Připravili jsme s kolegy publikaci k přehledu o aktuální situaci v oblasti obnovitelných zdrojů energie v 8 státech CEE:  https://www.energy-tomorrow.eu/wp-content/uploads/sites/15/2021/09/TPA_RENEWABLE_ENERGY_2022_klein.pdf

Zajímavé informace z konference:

  • Již v roce 1896 publikoval Svante Arrhenius (nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1903) článek o vlivu oxidů uhlíku na teplotu planety
  • Otázkou není, co stojí boj s klimatickými změnami, ale naopak jaké jsou náklady, pokud se nezačnou klimatické změny intenzivně řešit (náklady na odstraňování záplav, škody způsobené hurikány a tornády, řešení sucha a nedostatku vody v různých částech světa v posledních letech)
  • Jeden z dotazů od účastníků se týkal technologií pro snižování objemu CO2 v atmosféře a jejich aktuální dostupnosti. Tyto technologie se sice vyvíjejí, ale není čas na to čekat na jejich nasazení, navíc budou spíše doplňkové. Jediná cesta je emise výrazně snižovat.
  • U instalace lokálních panelů na bytových domech se v praxi ukazuje, že je fakticky nereálné získat souhlas všech vlastníků bytů (100 % vlastníků). Toto kvórum platí i pro případ instalace panelů vlastníkem jednoho bytu na plášť budovy nebo střechu u jeho bytu.
  • Velké téma pro tzv. novou mobilitu je rostoucí počet obyvatel ve městech. Dnes je to okolo 55 %, v roce 2050 to bude téměř 70 % populace.
  • Prezentován byl také potenciál v energetických komunitách, které dokáží využít výhody sdílené spotřeby z elektřiny vyrobené fotovoltaickou elektrárnou a současně minimalizovat poplatky za připojení do sítě. To vede k výrazně ekonomicky efektivnímu nastavení.

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek