Blog post

Desátý ročník Energy Tomorrow je za námi

9. 9. 2021Jiří Hlaváč

8. září se ve Vídni konal již jubilejní desátý ročník konference Energy Tomorrow. TPA Česká republika zastupoval partner Jiří Hlaváč.

Na konferenci zazněla řada zajímavých a podnětných myšlenek z nichž vybíráme:

  • Ze spotřebitelů energie se stávají také její výrobci a na to je potřebné nastavit podmínky. Do budoucna lze očekávat vznik lokálních energetických společenství, mezi jehož členy bude sdílena energie stejně jako investiční výdaje.
  • Podle meteorologa a mediálně známého hlasatele Marcuse Wadsaka, který vystoupil v roli hlavního řečníka, je potřebné začít u sebe a položit si otázku, co mohu pro zlepšení trendu globálního oteplování udělat já. Připomněl, že za letošní rok bylo mnoho situací, které dokládají vážnost situace – např. nejvyšší historicky naměřená teplota v Kanadě letos v létě 49,6 stupňů.
  • Dotační programy skýtají a budou skýtat nové příležitosti, zejména s ohledem na aktuální vysoké ceny emisních povolenek a cen elektřiny jako takové (vysoké ceny mění podmínky výhodnosti u obnovitelných zdrojů zejména ve srovnání s fosilními zdroji).
  • Některé země CEE regionu mají velmi ambiciózní plány – např. Rakousko chce do roku 2020 zvýšit objem výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů o 50 % (absolutně o 27 TWh).
  • Byla prezentována zajímavá case studny – ekologický nemovitostní kancelářský projekt ve Vídni využívající Dunaje pro ohřev a chlazení jednotlivých budov.

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek