Blog post

Finanční úřad si bere kryptoměny pod lupu

18. 5. 2023Ludmila Benešová

Finanční správa si je vědoma, že oblast zdanění kryptoměn není zcela jasně v zákoně upravena. Také si je vědoma toho, že v ČR je mnoho aktivních příznivců kryptoměn, kteří někdy příjmy ze své „krypto-investice“ ve svých daňových přiznáních opomenou uvést.

Že se touto oblastí finanční správa začala zabývat, dokládají nedávné rozsudky Krajského soudu, ve kterém se soud vyjádřil v souladu se stanoviskem ČNB, že virtuální měny jako např. bitcoin nepředstavují běžné peníze. V daných rozsudcích se jedná o to, že fyzická osoba nezahrnula příjmy z obchodování s kryptoměnami do svého daňového přiznání, jelikož se mylně domnívala, že lze uplatnit osvobození pro kursový zisk při směně peněz z účtu vedeného v cizí měně.

Nejedná se o ojedinělou aktivitu ze strany finanční správy v oblasti kryptoměn. Jiný Krajský soud řešil situaci ohledně dodání výpočetního výkonu z ČR do USA, na kterém se následně uskutečňovala těžba kryptoměn. V tomto rozsudku si finanční správa dala značnou práci ohledně shromáždění důkazů a prokázání, že se fakticky jedná o těžbu kryptoměn.

Finanční správa v březnu minulého roku také vydala Informaci k daňovému posouzení transakcí s kryptoměnami (např. bitcoin), což také svědčí o tom, že se touto oblastí začala zabývat intenzivněji. Finanční zpráva také provedla v minulém roce množství daňových kontrol, ve kterých byly zjištěny významné nepřiznané příjmy z kryptoměn.

Pořád si říkáte, že riziko, že se finanční správa začne ptát právě Vás, není vysoké? Možná si říkáte Jak by finanční správa mohla dozvědět, že právě já vlastním a obchoduji s kryptoměnami? Zcela jednoduše – z dostupných veřejných rejstříků, např. z katastru nemovitostí, a mimochodem i z kryptoměnových platforem, ke kterým si finanční správa také může zajistit přístup. Takže pokud jste si ze zisku vydělaném v rámci obchodování s kryptoměnami např. pořídili nemovitost nebo luxusnější auto, přičemž Vaše příjmy uvedené v daňovém přiznání zcela neodpovídají tomu, že jste si je mohli vydělat v zaměstnání či podnikání, můžete se dostat do hledáčku finanční správy zcela lehce. Dalším zdrojem informací pro finanční správu jsou banky. Konkrétně se jedná o situace, kdy jste převedli prostředky z krypto banky na svůj běžný účet v bance. Banky mají totiž povinnost transakce a obchody s vyššími částkami identifikovat. Pokud se obchod nepodaří identifikovat, předávají tuto informaci Finančnímu analytickému úřadu ke zkoumání, zda nedošlo k trestnému činu krácení daně.

Pokud Vás řádky výše a přiměly Vaši situaci řešit, jste na dobré cestě. I finanční správa preferuje postup, který co nejmíň zatíží daňový subjekt. Např. lze podat dodatečné daňové přiznání a příjmy dodatečně přiznat a zaplatit daň. A možná ta daň nebude až tak vysoká, pokud byste použili vhodnou metodu pro přiřazení výdajů. A co když jste vlastně skončil ve ztrátě – musíte ji v daňovém přiznání také uvádět? Více v našem dalším článku…

Rozhodli jste se své daňové povinnosti raději sami proaktivně vyřešit a napravit, ale nevíte jak? Naši specialisté z týmu daně z příjmů fyzických osob s Vámi rádi proberou Vaši situaci a související daňové povinnosti.

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek