Blog post

Investujete do kryptoměn?

27. 4. 2023Ludmila Benešová

Česká republika je lídrem ve světě kryptoměnových inovací. Za vše mluví vývoj celosvětové jedničky v hardwarových peněženkách nebo úspěšný vývoj v oblasti blockchainu, v oblasti těžby kryptoměn nebo zabezpečení kryptoměnových operací apod.

Věděli jste, že v ČR již 2 roky existuje i Česká kryptoměnová asociace (ČKMA), která sdružuje společnosti, které se v kryptoměnovém světě realizují, hájí jejich zájmy a spolupracuje se státními institucemi např. při odhalování kybernetické trestní činnosti nebo se spolupodílí na tvorbě legislativního a regulatorního rámce pro podnikání v oblasti kryptoměn? Je již celkem veřejně známo, že oblast kryptoměn není v ČR moc upravena v právních předpisech a obecně ve všech oblastech se kolem kryptoměn stále točí velké otazníky. To přináší právní nejistotu jak pro společnosti, které v kryptoměnovém světě chtějí podnikat, tak pro jednotlivce, u kterých si kryptoměny našly své sympatie, a rozhodli se nějaké si pořídit.

Jednotlivec (fyzická osoba) může mít různé důvody pro pořízení kryptoměny, např. v nich vidí slibnou investici nebo jimi chce platit za zboží a služby nebo jednoduše směňuje jednu za druhou, aby vydělal na kurzovém rozdílu. I když se jedná o ryze soukromé a zpravidla volnočasové aktivity, víte že i z nich Vám mohou vzniknout daňové povinnosti?

Zdanění příjmů z kryptoměn u jednotlivců (fyzických osob) není v zákoně specificky upravena, na rozdíl např. od zdanění obchodování s cennými papíry. Aktuální výklad zákona je takový, že každá směna jedné kryptoměny za druhou nebo směna zboží nebo služby za kryptoměnu (zjednodušeně řečeno platba kryptoměnou za zboží nebo službu) představuje zdanitelný příjem. Přesně tak např. i nákup kafé v kavárně představuje transakci, kterou máte zdanit. Všechny tyto transakce by tedy měli majitelé kryptoměn uvádět ve svých daňových přiznáních. Přesto se stále mnozí nesprávně domnívají, že zdaňovat mají až v momentě, kdy si z krypto banky nebo peněženky převedou peníze na svůj běžný účet v národní měně, např. v Kč, Euru, dolarech apod. (tzv. fiat měna).

Možná si říkáte, že v roce 2022 jste na kryptoměnách vzhledem k jejich vývoji prodělali a není co zdaňovat, když jste v podstatě ve ztrátě. V minulosti jste ale možná na kryptoměnách vydělali, ale to už moc řešit nechcete. – Vždyť kdo by to zkoumal…?! Pustit to zcela z hlavy a nesjednat nápravu však není nejlepší řešení, jelikož finanční správa se začala intenzivně zaměřovat na tuto oblast. Více se dočtete v našem dalším článku.

Nevíte si rady jak na zdanění kryptoměn? Naši specialisté z týmu daně příjmů fyzických osob s Vámi rádi proberou Vaši situaci a související daňové povinnosti.

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek