Blog post

Dopad pandemie COVID-19 na nemovitostní trh

10. 11. 2020Tomáš Podškubka

Pandemie onemocnění COVID-19 již několik měsíců ovlivňuje všechny aspekty lidského života. Připravili jsme pro vás analýzu dopadů probíhající pandemie, věnující se odhadu vývoje ekonomiky, a dopadům nemoci COVID-19 na jednotlivé segmenty nemovitostního trhu.

Dělat v této době předpovědi zavaří nejednu křišťálovou kouli. Ale jak se říká, štěstí přeje připraveným. Ekonomika letos určitě významně poklesne. Pozitivní je, že trh dokázal významně růst mezi tzv. 1. a 2. vlnou a že je na trhu hodně peněz. Odhaduji, že nemovitostní výnosy (yieldy) v ČR nebudou růst (s výjimkami), protože rozpětí mezi výnosností státních dluhopisů a nemovitostí je dostatečné a vlastně i větší, než kdy bývalo. V nemovitostech tedy žádný horor nečekejme. COVID přinese urychlení změn, o kterých se déle hovoří a některé nové příležitosti. Dle mého přesvědčení půjde spíše o evoluci než revoluci.

kancelářích bude výzvou příkladem staronový fenomén homeoffice, flexibilita prostor pro nájemníky a „COVID“ bezpečí budov jako např. větrání, monitoring, bezdotekové ovládání atp. Bude to stát náklady, ale přinese to kvalitativní posun s malým rizikem, protože na trhu panuje většinový názor, že kanceláře jsou potřeba. Podporují spolupráci a kreativitu zaměstnanců. Development zažije horší období, protože klesá zájem o předpronajatost a banky budou, jako v každé krizi, konzervativní.

Logistika bude pravděpodobným vítězem. Jede na vlně velmi silné poptávky ze sektoru eCommerce, který rapidně roste a nově získaný tržní podíl pravděpodobně udrží. Nákupní zvyklosti se pozmění.

Retail tedy ten v podobně obchodních center ve velkých městech je zcela jistě zasažen. Je zde riziko nestability příjmů, a proto yieldy vzrostly / vzrostou. Otázkou bude podpora vlády a rychlost zrušení anti-COVID opatření. Obchodní centra budou muset nabídnout něco navíc např. pokusit se o genius loci, aby konkurovaly eCommerce. Bude to složité a drahé.

Všude dobře, doma nejlépe – místní kapitál bude nadále dominantní. Kdo bude chtít vyšší výnos, bude muset jít mimo hlavní lokality a přijmout zvýšené riziko. Pro zahraniční kapitál bude český nemovitostní trh lákavý. Nabízí západní parametry a trochu vyšší výnos.

Oživování ekonomiky bude záviset na dalším vývoji pandemie a podle toho bude třeba předpověď zpřesňovat.

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek