Blog post

Gentlemanská firma

6. 9. 2018Rostislav Kuneš

Na otázku: „Proč již pátým rokem sponzorujeme Gentlemanskou firmu?“ odpovídá Rostislav Kuneš, Partner TPA.

Před pěti lety jsme byli osloveni společností CZECH TOP 100 s námětem podílet se na zcela novém projektu Gentlemanská firma roku.

Etika podnikání a společenské chování v obchodních vztazích mi bylo vždy velmi blízké a celý podnikatelský život se snažím dodržovat principy férovosti a gentlemanství. V očích široké veřejnosti jsou často podnikatelé vnímáni jako cosi temného, jako ti, jejichž jedinou touhou je maximalizace zisku na úkor druhých. Jako někdo, pro koho etika nehraje žádnou roli. Tento pohled často přiživují i média informováním zejména o negativních případech.

My jsme ale s mými kolegy z TPA hluboce přesvědčeni o tom, že existuje převažující většina slušných podnikatelů s etickým přístupem k podnikání. Jsem proto velmi rád, že soutěží Gentlemanská firma můžeme pomoci se zviditelněním společensky odpovědných firem. Domníváme se, že zdůrazňování pozitivních příkladů není nikdy dost.

Finalisty soutěže navštěvuji společně s výkonným výborem Gentlemanské firmy a já osobně vždy hledám i inspiraci pro naši společnost a přemýšlím, které nápady je potřebné nadále propagovat.

Jako některé pozitivní příklady mne napadají:

  • Péče o kulturní dědictví ve formě soustavy rybníků a jejich šetrného využití u Rybářství Třeboň (Rybářství Třeboň – Gentlemanská firma 2018).
  • Výrazná podpora kulturních a společenských akcí ve městě Třeboň (Rybářství Třeboň – Gentlemanská firma 2018).
  • Nadstandardní pomoc zaměstnancům v případě osobních potíží
  • Péče o biotopy, obnova základní funkce krajiny a podpora ohrožených a chráněných druhů organismů společností SEMIX PLUSO (Rybářství Třeboň – Gentlemanská firma 2018).
  • Snižování nákladů na energie, snižování emisí, recyklace a rekuperace vody Rehabilitační ústav Kladruby (Rybářství Třeboň – Gentlemanská firma 2018).
  • Významná nadační činnost společnosti Jablotron (Jablotron – Gentlemanská firma 2017).
  • Nadstandardní péče o rodiny s dětmi – firemní školka, pořádání dalších aktivit (HENNLICH – Gentlemanská firma 2015).
  • Bohatý CSR program – Dárcovský fond Hennlich, zapojení zaměstnanců do těchto aktivit (HENNLICH – Gentlemanská firma 2015).,
  • Komplexní péče o zaměstnance u společnosti Brisk Tábor (BRISK Tábor – Gentlemanská firma 2014).

Jsem rád, že se nám podařilo postupně vybudovat transparentní systém získávání kandidátů a vyhodnocení soutěže. Hodnotitelé ve výkonném výboru Gentlemanské firmy zastupují celou řadu renomovaných institucí, včetně Českého klubu Fair Play, Fóra dárců, Společnosti pro etiku v podnikání, České společnosti pro jakost a Klubu manažerek České manažerské asociace.

www.gentlemanskafirma.cz

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek