Blog post

Nový zákon o účetnictví v kontextu realitního sektoru: účtování v eurech

8. 2. 2023Ludmila Benešová

Jak jste možná zaznamenali, v České republice je projednáván návrh nového zákona o účetnictví s plánovanou účinností od 1. ledna 2024. Ačkoli se rok 2025 zdá být reálnější, účetní odborníci v ČR novou legislativní úpravu velmi oceňují. O důvodech pro přijetí nového zákona o účetnictví psala TPA zde: https://blog.tpa-group.cz/en/taxes-and-accounting/why-do-we-need-a-new-accounting-act/. V našem newsletteru jsme dále informovali o hojně diskutované možnosti účtování ve funkční měně (např. v eurech) dle zmíněného nového zákona o účetnictví. Podrobnější informace naleznete zde: https://www.tpa-group.cz/en/new-accounting-act-foreign-currency-accounting/.

Pro odvětví nemovitostí bude zavedení účetnictví ve funkční měně velmi vítané. Mnoho projektů v České republice má nájemní smlouvy denominované v eurech, stejně tak i financování je denominováno v této měně. Podle našeho názoru tak mohou být splněny podmínky „primárního ekonomického prostředí“ dle IAS 21 a takovéto nemovitostní SPV společnosti budou mít možnost převést své účetnictví na euro. Tím se nepochybně vyhnou mnoha nepopulárním vedlejším efektům účtování v českých korunách, jako jsou velké kurzové zisky a ztráty, výrazně kolísající hospodářský výsledek a nečekané vzestupy a poklesy daňového základu.

Tato změna může dokonce přilákat nové investory ke vstupu na český trh s nemovitostmi. Odpadne poslední významný prvek měnového rizika a český realitní trh tak může vstoupit do eurozóny o několik let dříve než zbytek České republiky. Tím lépe…

Sdílet článek
Předchozí příspěvek Následující příspěvek